Podłoga w jodełkę – krótka historia
Historia podłogi w jodełkę sięga odległych czasów Antyku. Z tego okresu pochodzą pierwsze grafiki wzoru znanego dziś jako jodełka.
Jodełka występowała w formie obrazków na przedmiotach codziennego użytku i elementach ceramiki. Musiało jednak upłynąć wiele długich wieków nim podłoga w jodełkę stała się popularna i pożądana we wnętrzach.
Podłogi w jodełkę rozpowszechnił w XVI wieku król Francji i później jodełka podbiła europejskie salony, stając się symbolem kunsztu, dbałości o detal i luksusu. Ułożenie podłogi w jodełkę było bardzo czasochłonne i kosztowne, dlatego pozwolić sobie na nią mogli wyłącznie zamożni mieszkańcy Europy.
Przez kolejne stulecia podłoga w jodełkę pojawiała się jako element wykończenia wnętrz. Na przestrzeni wieków przeszła liczne metamorfozy, które nadawały jej nowe, odmienne formy.
Mimo upływu lat wzór jodełki wciąż cieszy się uznaniem i popularnością. Jest najgorętszym trendem tego sezonu. Wszędzie tam, gdzie się pojawi, inspiruje i zachwyca.
Podłoga w jodełkę – na co zwrócić uwagę?
Jodełka klasyczna sama w sobie jest bardzo wyrazista i dlatego potrzebuje spokojnego otoczenia by odpowiednio wybrzmieć. Właściwie wkomponowana w wystrój wnętrza przyciąga uwagę i zachwyca. By jednak uzyskać efekt z klasą, warto dobrze przemyśleć aranżację przez połączenie podłogi w jodełkę z pozostałymi elementami wystroju w taki sposób by razem tworzyły spójna całość.
Czasami pojawiają się opinie, że jodełka klasyczna na podłodze nadaje się do każdego wnętrza, co jest nie do końca jest to prawdą. Niestety małe, wąskie pomieszczenia zupełnie nie pasują do wzoru jodełki. Wzór podłoga w jodełkę potrzebuje przestrzeni, by zaprezentować swoje piękno.
Jodełka w malutkim pokoju nie będzie wyglądać efektownie. Efekt może być wręcz odwrotny. . Jeśli marzy się nam na podłoga w jodełkę lepiej ten elegancki wzór wykorzystać w salonie lub pokoju dziennym, gdzie będzie mógł zaprezentować się w całej okazałości.
Jodełka – różne sposoby układania
Ostatnie dziesięciolecia udowadniają nam, że deski w jodełkę są ponadczasowym sposobem wykończenia podłogi, który z pewnością nada oryginalnego charakteru całemu wystrojowi i będzie zachwycał przez długie lata!
Jodełka klasyczna – wzór do każdego wnętrza
Jodełka w klasyczna to najbardziej tradycyjny wzór, często nazywany również jodełką angielską.
Jodełka klasyczna jest montowana z elementów o jednakowym wymiarze w taki sposób, aby krótszy bok jednego elementu stykał się pod kątem prostym z dłuższym bokiem drugiego elementu. Wzór jodełka klasyczna był szczególnie modny w latach 70. i 80. Podłogi w jodełkę zdobiły stare mieszkania i kamienice. Podłoga w jodełkę w nowoczesnej formie może być ułożona z elementów o różnym układzie . Podłogi w jodełkę może być ułożona wg powyższego rysunku.
Podłoga w jodełkę: kiedy warto się zdecydować?
Jodełka pasuje do różnych wnętrz, jednak efekt w dużej mierze zależy od odcieni, wielkości czy widoczności słojów i sęków na panelach.
Podłoga w jodełkę to popularne wykończenie starszych kamienic , podmiejskich rezydencji, a także w mieszkań i domów, które nawiązują do stylu retro i vintage. Jasne odcienie to opcja doskonała do mniejszych pomieszczeń, a ciemniejsze można spokojnie ułożyć w przestronnych wnętrzach.
Jodełka klasyczna – jaki styl wnętrza?
W ostatnich latach podłoga jodełka w roli głównej zaliczyła wielki powrót, udowadniając, że klasyczne elementy zawsze wracają jeśli chodzi o wnętrza!
Jasne, beżowe i niemal szare odcienie podłogi w jodełkę w minimalistycznym wydaniu będą idealnym tłem dla aranżacji minimalistycznych, skandynawskich i boho natomiast te w ciemniejszych, orzechowych odcieniach pięknie podkreślą charakter modernistycznych i nowoczesnych wnętrz.
Niektóre klasy podłogi w jodełkę posiadają bardzo wyraźne rysunki sęków i słojów, które dają niemal postarzany efekt. Te będą idealną opcją dla pomieszczeń w stylu retro czy vintage.
We współczesnym designie króluje eklektyzm, polegający na łączeniu różnych stylów i konwencji, stawiający na odważne zestawienia. Jodełka klasyczna jako podłoga będzie idealnym uzupełnieniem eklektycznego wnętrza.