Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe
Jest wiele sposobów na to, aby zapewnić komfort cieplny we własnym mieszkaniu, wśród dziesiątek rozwiązań szczególnie wyróżnia się ogrzewanie podłogowe.
Dzięki elektrycznemu lub wodnemu systemowi ogrzewania podłogowego w naszym domu będzie zawsze panowała optymalna dla naszego organizmu temperatura, a ciepło będzie znajdować się tam gdzie jest najbardziej potrzebne.
Tradycyjne grzejniki podokienne nadmiernie ogrzewają powietrze w swojej najbliższej przestrzeni co powoduje ruch gorącego powietrza w stronę sufitu.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane systemy ogrzewania podłogowego zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła nad całą powierzchnią podłogi w pomieszczeniu powodując że najbardziej komfortowa jest temperatura tam gdzie najbardziej go potrzebujesz tzn. na wysokości twego ciała.
Podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe
Drewno jest znakomitym izolatorem dlatego przed wyborem podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe należy samemu posiąść wiedzę na temat przewodności cieplnej, oporów cieplnych oferowanych Państwu produktów.
Przed zakupem podłogi warto poprosić sprzedawcę o wyniki badań porównawczych dla poszczególnych rodzajów podłóg drewnianych.
Niestety na rynku jest wiele firm, które bazują na niewiedzy klienta finalnego, twierdzących iż każda podłoga drewniana nadaje się do ogrzewania podłogowego co oczywiście jest nieprawdą.
Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?
W poniższym tekście przedstawiamy ogólne informacje i przydatną wiedzę, która pomoże każdemu z Państwa wybrać właściwą i piękną podłogę drewnianą na ogrzewanie podłogowe, która jednocześnie będzie stanowiła trwałe i funkcjonalne wykończenie wnętrza mieszkania czy domu.
Czy podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?
Przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej podłogi na ogrzewanie podłogowe. Bardzo często pada pytanie czy można do tego celu użyć podłóg drewnianych, które kojarzą się z elegancją i naturą, nie zaś z nowoczesnymi technologiami. Odpowiedź jest jednoznaczna — tak, ale konieczny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, aby parkiet spełniał swoje zadanie i właściwie ogrzewał pomieszczenie.
Dlatego najlepiej jest wybrać parkiety drewniane cechujące się dobrą higroskopijnością oraz niskim współczynnikiem skurczu wzdłużnego i poprzecznego , dzięki czemu w okresie grzewczym nie będą pojawiały się szczeliny w pomiędzy deskami.
Najlepiej użyć klasycznego dębu europejskiego, jesionu lub gatunków egzotycznych takich jak: merbau, doussie, jatoba. Długotrwałe utrzymywanie suchego klimatu w pomieszczeniu może doprowadzić do powstania mikro pęknięć podłogi, deski mogą się deformować wielokierunkowo. Nie należy dopuszczać do spadku wilgotności względnej powietrza poniżej 30%, gdyż w takim przypadku następuje gwałtowne przesuszanie drewna i może dojść do trwałych uszkodzeń powierzchni podłogi tak samo kontrolowana musi temperatura powierzchni podłoża i jej wartość nigdy nie powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza. Zrezygnować z kolei należy z klonu kanadyjskiego oraz buku, bowiem gatunki te cechuje zbyt wysoki współczynnik skurczu.
Deski drewniane – jaki rodzaj ogrzewania?
Ważnym aspektem jest wybór typu ogrzewania podłogowego, do dyspozycji mamy ogrzewanie elektryczne lub wodne. To pierwsze występuje pod postacią specjalnych mat grzejnych, które instalowane są w warstwie kleju cementowego lub w warstwie wylewki znajdującej się pod posadzką, nad którym mocuje się okładziny. Jest to prosty i szybki sposób montażu ogrzewania podłogowego pod posadzkami. Ważnym elementem takiego ogrzewania jest zastosowanie odpowiedniego termostatu dzięki, któremu praca systemu grzewczego będzie kontrolowana co pozwoli nam zoptymalizować wydajność i zużycie energii co w efekcie przełoży się na znaczną oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem podłogowym.
Bardziej popularnym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe, które równomiernie rozprowadza ciepło i tym samym zapewnienia podwyższony komfort codziennego życia.
Należy unikać gatunków drewna, które odznaczają się wysokim współczynnikiem skurczu i pęcznienia, w związku z czym stosowanie ich w tym systemie jest niewskazane. Odradzamy deski bukowe i klonowe , oraz podłogi drewniane wykonane między innymi z brzozy czy grabu.
Aby uniknąć błędu w wyborze, warto posiąść podstawową wiedzę aby być partnerem w rozmowach ze sprzedawcą i wybrać najlepsze podłogi na ogrzewanie podłogowe, które doskonale współpracują z oboma systemami, nie narażając się na niebezpieczne sytuacje czy niepotrzebne koszty w przyszłości.
Nasze deski drewniane na ogrzewanie podłogowe mogą być stosowane na ogrzewaniu wodnym jak i elektrycznym. Jednak co warte ponownego przypomnienia temperatura powierzchni musi być kontrolowana i nie może przekraczać wartości 27°C w każdej części parkietu również pod meblami czy dywanami. Wysokie temperatury lub niewłaściwy suchy klimat pomieszczeń może powodować powstawanie szpar. Ogrzewanie podłogowe powinno być rozmieszczone równomiernie pod całym parkietem. Jeśli zamierzamy ułożyć je tylko w części pomieszczenia, fragmenty: nieogrzewany i ogrzewany powinna oddzielać szczelina dylatacyjna.
Podłoga warstwowa czy deska lita?
Co na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej? Podłogi drewniane na systemach ogrzewania podłogowego narażone jest zdecydowanie bardziej na rozsychanie się, niż to instalowane na tradycyjne jastrychy, które nie posiadają systemu ogrzewania. Zaleca się stosowanie podłogi o konstrukcji warstwowej, która jest materiałem nieporównywalnie stabilniejszym niż lita deska podłogowa. Podłoga warstwowa zapewnia równomierny rozkład naprężeń.
Wybierając podłogi warstwowe, użytkownik otrzymuje bardzo dużą dowolność jeżeli chodzi o wymiary — mogą być one dużo większe niż w przypadku deski litej . Na systemach ogrzewania można bez większego ryzyka zastosować elementy drewna o bardzo dużym formacie np. długości desek mające nawet do 3 metrów długości oraz bardzo szerokie elementy mające nawet 30 cm szerokości bez obawy o to, że podłoga w wyniku pracy i działania systemu grzewczego odkształci się lub zdeformuje .
Zaleca się aby grubość podłogi wielowarstwowej na ogrzewanie podłogowe nie przekraczała 10 mm, a opór cieplny 0,05 m2 K/W. Zastosowanie podłogi o grubości powyżej 10 mm grubości powoduje wysoką wartość oporu cieplnego sprawi, że ogrzewanie będzie nieefektywne a koszta energii związane z odpowiednim ogrzaniem pomieszczeń bardzo wysokie.
Jak to jest z deskami litymi? Należy pamiętać, że deski lite posiadają gorsze parametry przenikalności i większy współczynnik skurczu wzdłużnego ,poprzecznego , oraz pęcznienia, co niekiedy może doprowadzić do zniszczenia podłogi oraz wielokierunkowej deformacji i obniżenia estetyki powierzchni pod wpływem wysokich temperatur.
Co na ogrzewanie podłogowe? Parametry techniczne podłóg
Właściwa eksploatacja podłogi z ogrzewaniem podłogowym jest kluczem do tego, aby móc cieszyć się jej wieloletnią estetyką. To, co na ogrzewanie podłogowe zostanie położone, musi mieć też właściwe parametry, by zapewniać maksymalną funkcjonalność i wydajność systemu grzewczego. Decydując się na zakup deski na ogrzewanie podłogowe, zwróćmy szczególną uwagę na kilka parametrów. Najważniejszym z nich jest wspomniany już opór cieplny, jaki stawia deska drewniana przy jej zastosowaniu na systemie ogrzewania podłogowego. Co jest najistotniejsze w przypadku określania parametru oporu cieplnego im ta wartość jest niższa tym lepiej ponieważ dzięki temu ogrzewanie podłogowe będzie bardziej efektywne a straty ciepła mniejsze.
W naszej ofercie znajdują się deski warstwowe, które charakteryzują się bardzo niską wartością oporu cieplnego, wynoszącego od 0,033 m2 K/W, co w praktyce oznacza znacznie większą oszczędność kosztów energii w porównaniu z innymi podłogami drewnianymi. Zgodnie ze standardami określonymi normą DIN 4725 współczynnik oporu cieplnego nie powinien przekraczać wartości ok.0,15 m2 K/W.